V roce 1986 Luděk a Jirka začali hrát v kapele B plus B, ale po roce zkoušení se trhli. Našli bubeníka Pavla a začalo se znovu zkoušet. Postupně přicházeli kytaristi a zase odcházeli.
Základ kapely tvořili:
Luděk Šára – kytara a zpěv
Jiří Škrába – baskytara a zpěv
Pavel Kučera – bicí
Název kapely vznikl podle vlastní skladby, která měla pracovní název Ikaros, ale později dostala název Naučím se lítat. Ten se neujal a zůstalo u pracovního názvu Ikaros. Dnes už z vlastních skladeb nehrajeme nic.
První vystoupení proběhlo v březnu 1988, když jsme hráli ve Třebichovicích pro svazačky. Tehdy to bylo MDŽ.
Pak se hry začaly množit. Vzhledem k tomu, že jsme dělali z 50. procent vlastní věci, mohli jsme pomýšlet i o klubech. To se nám nakonec podařilo v roce 1989.
Rok 1990 byl pro Ikaros přelomový. Po kytaristech, kteří nás opustili – Karel Šírek (ten se odstěhoval) a Milan Deák (toho jsme zase poslali pryč my) – nás opustil bubeník a to s docela dobrým podrazem. Poslední koncert jsme měli v základní sestavě v kladenském Průmstavu. Tehdy tam hrály snad všechny kladenské kapely, které něco znamenaly. Šlo o akci na podporu Občanského Fóra.

V roce 1991 jsme již zase jeli na plno. Nový bubeník Tomáš Thon přivedl klávesáka a zpěváka Mílu Pohloda. Opustili jsme od svých věcí a začali se soustředit na zábavové vystupování. K tomu jsme upravili i repertoár a přijali další dva členy. Zpěvačku Michalu Kotovou (po dvou letech odešla na vysokou školu a skončila se zpěvem)a zvukaře Petra Řeháčka.

Mezi nejlepší akce by se dala zařadit zábava Non Stop, na kterou jsme pozvali skupinu Krystal. Hrálo se bez přestávky a dá se říct, že byl Libušínský liďák poprvé nacpán k prasknutí.

Další zlom pro Ikaros byl rok 1994. Opustil nás Tomáš a za bubínkem ho nahradil jeho bratr Dušan. O pár měsíců později jsme přijali dalšího kytaristu Dušana Horu a vyprovodili pryč z kapely zbytečného zvukaře.

dusan hora

Dušan Hora

Vzhledem k repertoáru se o Ikarosu začalo tvrdit, že jsme nejtvrdší kapela na okrese. Hráli jsme mezi prvními písničky od Kabátů, Lucie, ale i Metallicu nebo Ozzyo. To bylo v té době na zábavovou kapelu dost nářez.
Snad proto si nás pozvali jako předskokana na Beat Fest, kde jako hlavní host hrálo Vítkovo kvarteto.
Na další naší společnou akci jsme pozvali tehdy neznámou kapelu „The Teplo“. Super zábava. Kluci jsou dnes známí po celé Evropě jako Beatles Kladno Revival.
Dušan Hora tíhnul k tvrdší muzice a po třech letech odešel do Dethmetallové kapely EOS.
Trošku jsme zvukově změkli, přesto nálepka rockové skupiny nám zůstala až do rozpadu v roce 2005.

 

zebracky ples

Žebrácký ples

Mezi oblíbené sranda akce patřil Žebrácký ples, Pyžamový ples, Plážový ples, nebo Silvestrovská
veselice v červenci. Všechny tyto „zábavy“ měly sranda tombolu a o přestávkách sranda soutěže.
V roce 2000 od nás, i když nerad odešel bubeník Dušan (pracovní vytížení) a mi přijali Pavla Puchýře, který nám opět snížil věkový průměr.
Řeknu Vám, že to je dost blbý, když za váma někdo přijde a řekne: „prosím vás pane zahráli byste…“ no to „hele vole dej tam Kabáty“ znělo tak nějak líp.

 

hromadne-foto-stara-sestava

Hromadné foto starásestava

Poslední rok, kdy si Ikaros zahrál, byl vyloženě průserový. Nic se nám nedařilo. Hry venku, které patřili k nejoblíbenějším akcím, vyhořely. Buď pršelo, nebo byla ukrutná zima. V létě 2005 jsme si řekli ahoj a snad někdy příště.

Pět let jsem hrál se skupinou Krystal, kde jsme se opět sešli s Dušanem Thonem. Pak jsem přišel s nápadem založit svou kapelu. Dušan byl pro a já začal shánět kytaristy, nebo nějakou neúplnou skupinu. Nakonec jsme se dali do hromady s kapelou, která se zrovna zabývala tou samou myšlenkou jako my. No, tak ještě koupit aparát a hrajem.
V prosinci 2009 si čtyři chlapíci podali ruce a vznikla nová kapela. Nápad s názvem Ikaros přišel z druhé strany, což mě s Dušanem docela zaskočilo. Ale na konec proč ne
Jarda Číž – kytara zpěv
Zdeněk Zeman – kytara
Jirka Škrába – baskytara zpěv
Dušan Thon – bicí
Nový Ikaros se v krátké době prosadil a o hry nemá nouzi. Hned v druhém roce (2011) jsme navštívili studio a vydali své první promo CD.
V roce 2013 jsme přijali dalšího člena, tentokrát už potřebného zvukaře, Marka Matějku. Tím jsme řádně vylepšili zvuk.
V roce 2017 jsme oslavili 30. let od založení kapely a k této příležitosti jsme uspořádali benefiční akci s názvem IKAROS FEST na kterou jsme pozvali kamarády a jejich kapely. All Right Band, Valrock a Dynamit.

ikaros fest

Ikaros fest

Na konci roku 2017 jsme přijali klávesáka Honzu Polešovského, který obohatil zvuk kapely.
Další změna na sebe nenechala dlouho čekat (2018). Ze zdravotních důvodů odešel Zdeněk a my hledali kytaristu a našli Mártyho.
V současné době hrajeme:
Jaroslav Číž – kytary a zpěv
Martin „Márty“ Churý – kytara a občasný zpěv
Jan Polešovský – klávesové nástroje a občasný zpěv
Jiří Škrába – baskytara a zpěv
Dušan Thon – bicí

ikaros ve svermove

Ikaros na pódiu/kamiónu

Kontaktní údaje
CIF: Kapela Ikaros
Hrajeme: Zábavy, plesy, životní jubilea, svatby, městské a ostatní slavnosti.
CP: sídlo kapely: Libušín 273 06 (Česko)
Tel: 603421054

ikaros@skupina-ikaros.cz

Kladenská zábavová kapela